Veba Belirtileri


483
483 points

Veba nasıl anlaşılır? Veba başlangıcı nezleye benzer belirtiler gösterebilir. Bununla birlikte semptomlar vebanın türüne göre farklılık gösterebilir.

Hıyarcıklı veba belirtileri: Hastalar aniden yükselen ateş, baş ağrısı, titreme ve güçsüzlük gibi semptomlar yaşar. Kısa süre içinde lenf düğümleri şişer ve acı verici hale gelir. Hıyarcıklı veba genellikle enfeksiyon kapan pirelerin ısırması nedeniyle olur. Isırık yoluyla vücuda giren bakteri, en yakın lenf düğümünde çoğalır. Hasta uygun antibiyotiklerle tedavi edilmezse, bakteriler vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Septisemik veba belirtileri: Hastalar ateş, titreme, aşırı güçsüzlük, karın ağrısı ve şok gibi belirtilerle karşılaşırlar. Hastaların çoğunda kanama görülür. El ve ayak parmakları ile birlikte burunda kararmalar görülebilir. Septisemik veba, hıyarcıklı veba tedavi edilmediğinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon kapmış pirelerin ısırması ya da vebalı hayvanların tutulması septisemik vebaya yol açar.

Pnömonik veba belirtileri: Hastaların ortak şikayetleri ateş, baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürüktür. Bazı hastalarda öksürmeden sonra boğazdan kan gelebilir. Pnömonik veba, havaya karışan veba bakterilerinin teneffüs edilmesiyle ortaya çıkabilir. Bakteriler akciğerlere yayıldıktan sonra tedavi edilmeyen hıyarcıklı vebadan ya da septisemik vebadan gelişebilir. Zatürre solunum yetmezliğine ve şoka neden olabilir. Pnömonik veba hastalığın en ciddi şeklidir ve kişiden kişiye yayılabilen tek veba salgınıdır.

Veba ciddi bir hastalıktır. Burada listelenen semptomlardan herhangi birinin olması halinde derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Komplikasyonları veya ölüm riskini önlemek için doğru ilaçlarla tedavi yapılması çok önemlidir. (1)

Veba Nedir?

Veba hastalığı enfeksiyon kapan pireler tarafından bulaşan ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Ortaçağ zamanlarında Kara Ölüm olarak bilinen veba, bugün dünya çapında yılda 5.000’den fazla insanda görülmektedir. Veba antibiyotiklerle hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Veba, Yersinia pestis isimli bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Yersinia pestis bakterisi Afrika, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kırsal ve yarı kırsal bölgelerinde çok bulunan küçük kemirgenlerde yaşar. Bu bakteri ile enfekte olmuş kemirgenlerle beslenen pire, insanları ısırarak bakterinin insanlara geçmesine neden olur.

Vebanın en sık görülen çeşidi pnömonik vebadır. Akciğerleri etkileyen pnömonik veba kasıkta, koltuk altında ya da boyundaki lenf düğümlerinin şişmesine yol açar. Bu veba çeşidi bulaşıcıdır ve ölümcüldür. (2)

Veba Nedenleri

Veba neden olur? Veba günümüz koşullarında oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Çoğu insan için vebaya yakalanma şansı oldukça düşüktür. Bununla birlikte veba salgını olan bir bölgeyi ziyaret ederseniz ya da daha önce veba salgını yaşanmış bir yerde hayatınızı sürdürüyorsanız vebaya yakalanma riskiniz vardır. Veba salgınına neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sıçan, fare, sincap veya tavşan gibi enfekte olmuş canlı ya da ölü bir hayvana dokunmak
  • Enfekte hayvanlarla düzenli olarak çalışılması gereken bir mesleğe sahip olmak
  • Açık havada çalışmak, yürüyüş yapmak, kamp yapmak ya da avlanmak için doğaya çıkmak
  • Veba olan biri ile vakit geçirmek. (3)

Veba Tedavisi

Veba nasıl geçer? Veba salgınları için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Veba şüphesi varsa erken tanı sayesinde hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Doktorlar veba için streptomisin veya gentamisin gibi spesifik antibiyotikleri reçete edebilir. Tedavi edilmeyen hıyarcıklı veba salgılayan bakteriler, kan dolaşımında hızla çoğalarak septisemik vebaya neden olabilirler. Hastalığın ilerlemesi durumunda bakteriler akciğerlere ilerleyerek pnömonik vebaya yol açabilirler. (4)

Veba hastalığı için hangi doktora gidilir? Enfeksiyon Hastalıkları bölümlerindeki doktorlar veba tedavisinde hastalara yardımcı olmaktadır.

Veba Hastalığına Ne İyi Gelir?

Veba hastalığı bitkisel tedavisi: Veba tedavisinde en çok kullanılan bitki sarımsaktır. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri olan sarımsak, enfeksiyonları tedavi etmede ve iltihapları azaltmada oldukça etkilidir. Karanfil, okaliptüs, kekik ve tarçın yağları da enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. (5)

Veba hastalığı evde tedavi yöntemleri

  • Kemirgenlerin yuva yapabileceği yerleri iyice ilaçlayın ve bu bölgelerde yiyecek bırakmayın.
  • Evcil hayvanlarınızı düzenli olarak veterinere götürün ve pirelenmemesini sağlayın.
  • Enfeksiyon kapan hayvanlara dokunmanız gerekirse cildinizi zararlı bakterilerden korumak için mutlaka eldiven giyin.
  • Kemirgenlerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız böcek kovucu ilaçlar kullanın. Kamp ya da piknik yapacaksanız açık havadaki kemirgenlerden çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı koruyun.

Böcek kovucu kullanın. Büyük kemirgen popülasyonları olan bölgelerde dışarıda vakit geçirirken çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı yakından denetleyin. (6)


Like it? Share with your friends!

483
483 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format