Siyatiğin Belirtileri


489
489 points

Siyatiğin başlangıcı ve belirtileri, siyatik ağrısı dışında vücudun diğer bölgelerine yayılan ağrıları içermektedir. Bu sinir, sırttan bacaklarınıza ve kalçalarınıza kadar uzanmaktadır. Siyatik sinir sıkışırsa ortaya çıkan belirtiler siyatik olarak adlandırılır.

Siyatiğin en yaygın nedenlerinden biri fıtıklaşmış bir disktir. Sağlıklı olduklarında, diskler omurgalarınıza amortisör etkisi yaparlar. Diskler hasar görürse veya yıpranırsa, siyatik sinir de dâhil olmak üzere omurgadaki sinirler sıkışabilir ve şişebilir. 

Siyatiğin Ortak ve Genel Belirtileri

Siyatik genellikle alt vücudun yalnızca bir tarafını etkiler ve ağrı sırtın alt sırtından uyluğun arkasına ve bacağın altına yayılır.

Siyatik nasıl anlaşılır?

Aşağıdaki belirtiler siyatik belirtileri arasında bilinen en yaygın belirtilerdir:

 • Ağrı genellikle kalça veya bacağın sadece bir tarafındadır, ancak nadiren her iki tarafında da olabilir.
 • Bel ağrısı düşük belden veya kalça kökünden kaynaklanır ve uyluk sırtından aşağı doğru ve alt bacak ya da ayak siyatik sinir yolu boyunca devam eder.
 • Hastalar yatarken veya yürürken daha iyi hissettiren, ancak ayakta veya otururken daha da kötüleşen bir ağrı yaşar.
 • Ağrı tipik olarak keskin ya da yakıcı değil onun yerine yorucu olarak tanımlanır.
 • Bazen bazı durumlarda iğnelenme ve karıncalanma hissi, uyuşukluk ya da zayıflık bacaklardan aşağı doğru inerek hissedilir.
 • Bacak veya ayağı hareket ettirirken zayıflık veya uyuşma yaşanır.
 • Ayağa kalkma veya yürümeyi zorlaştıran bir bacakta şiddetli veya aniden şiddetlenen ağrı oluşur.
 • Siyatik sinirinin bulunduğu yere bağlı olarak ayak parmağında ağrı ve diğer siyatik belirtileri oluşabilir.
 • Sırt ağrısı, ancak çoğu zamanda bacak ağrısı kadar şiddetli değildir.

Belirtiler hapşırma veya öksürme gibi ani hareketler sırasında ya da oturma pozisyonundan ayağa kalkma gibi pozisyon değişikliklerinde şiddetlenebilir.

Belirli belirtiler, siyatiğin altında yatan nedenine bağlı olarak benzersizdir. Örneğin, vücudu geriye doğru bükme veya kısa mesafeden fazla yürümek sıklıkla spinal stenoz neden olduğunda semptomları tetikler. Vücudu öne doğru eğmek, belde fıtıklı bir disk olduğu takdirde semptomları tetikleyebilir.

Her Sinir Kökü İçin Siyatik Belirtileri

Lomber omurgadan (L4 ve L5) çıkan iki sinir kökü ve sakral segmentten çıkan üç sinir kökü bulunur. (S1, S2 ve S3).

Siyatik siniri oluşturmak için beş sinirle birlikte dağılır ve daha sonra bacak ve aya ait belirli bölgelere motor ve duyu işlevleri sunmak için bacak içinde tekrar dışarı doğru akar.

Siyatik belirtileri sıkıştırılmış sinir kökü bulunduğu yere göre değişir.

Örneğin:

 • L4 sinir kökü siyatik belirtileri genellikle uyluğunu etkiler. Hastalar bacağın düzleştirilmesinde zayıflık hissedebilirler ve diz-pislik refleksinde azalma olabilir.
 • L5 sinir kökü siyatik belirtileri ayak başparmağına ve ayak bileğine kadar uzanabilir (ayak düşmesi da olarak adlandırılabilir). Hastalar ayak başında, özellikle ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı arasındaki derideki ağ üzerinde ağrı veya uyuşukluk hissedebilirler.
 • S1 sinir kökü siyatik ayağın dış kısmını etkiler, bu da ayak parmaklarına yayılabilir. Topuk tabanını kaldırırken veya uçlarından kalkmaya çalışırken hastalar zayıf düşebilirler. Ayak bileği refleksi de azaltılabilir.

Birden fazla sinir kökü sıkışabildiğinden, hastalar yukarıdaki belirtilerin bir kombinasyonuyla karşılaşabilirler.

Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Siyatik Belirtileri

Nadiren, hızla kötüleşen siyatik belirtileri acil ameliyat gerektirebilir.

Aşağıdaki belirtiler, derhal tıbbi yardıma gereksinim olduğunu gösterir:

 • Özellikle ilerleyici belirtiler nörolojik (bacak zayıflığı gibi) ise, olası sinir hasarını gösterebilir, iyileşmeden ziyade kötüleşmeye devam eder.
 • Her iki bacakta (bilateral siyatik olarak da bilinir) veya mesane ya da barsak inkontinansında, işlev bozukluklarında veya genital alanda değişen hislerle görülen belirtiler Cauda equina sendromunu gösterebilir. Cauda equina sendromu nispeten nadiren görülen (fıtıklaşmış lomber disk olgularının yaklaşık% 2’sinde) bir veya birkaç sinir kökünün akut bir sıkışmasıdır ve felce neden olabilir.

Bir kazadan veya travmadan sonra meydana gelen siyatik veya ateş veya iştah kaybı gibi diğer rahatsız edici belirtilerle birlikte gelişirse, derhal tıbbi yardım yapılmalıdır. Hasta da eğer endişe verici bir durum olduğunu düşünürse hemen tıbbi yardım istemelidir.

Siyatik Hastalığı Nedir?

Siyatik bir semptom olarak bilinir. Kötü bir bacak krampı gibi hissedilebilen bacak ağrısı aynı zamanda, ayakta durmayı ve oturmayı neredeyse imkansız hale getiren acı çekici bir ağrıdan ibaret de olabilir.

Oturduğunuzda, hapşırırken veya öksürürken ağrı daha kötüleşebilir. Siyatik aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş da gelişebilir. Ayrıca zayıflık hissi, uyuşma hissi, ayak parmağınızda ya da bacağınızın altında yanma veya karıncalanma hissi (iğnelenme ve karıncalanma) hissedebilirsiniz. Daha az yaygın belirtiler arasında dizinizi bükmeme veya ayağınızı ve parmaklarınızı hareket ettirememe bulunabilir.

Siyatiğin Nedenleri

Siyatik neden olur? Siyatik siyatik sinirinin tahriş olması nedeniyle oluşmaktadır. Prolak bir disk (kaymış disk) ise siyatiğin en yaygın nedeni olarak bilinmektedir.

Siyatiğin bilinen ortak nedenleri şunlardır:

 • Lomber spinal stenoz (bel desteğinin daralması)
 • Dejeneratif disk hastalığı (fıtık yani omurga arasında yastık gibi davranan disklerin parçalanması)
 • Spondilolistezis (bir omurganın bir başkasının önüne geçtiği bir durum)
 • Gebelik

Sırt ağrınızı kötüleştirebilecek diğer şeyler arasında aşırı kilolu olma, düzenli olarak egzersiz yapmamak, yüksek topuklu ayakkabı giymek veya çok yumuşak bir yatakta uyumak gibi durumlar sayılabilir.

Siyatiğin Tedavisi

Siyatik nasıl geçer? Çoğu siyatik vakası tedaviye gerek kalmaksızın yaklaşık altı hafta içinde geçmektedir. Sırt ağrısı için herhangi bir antiinflamatuar ağrı kesici alıp ya da sıcak ve soğuk kompresleri kullanmak gibi, evde yapabileceğiniz şeylerin bir birleşimi, durum düzelene kadar belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda daha fazla tedavi uygulanması gerekebilir. Aşağıda verilen örnekler için daha fazla tedavi gerekli olabilir:

 • Bir fizyoterapist gözetiminde egzersiz programı
 • Omurgaya antiinflamatuar ve ağrı kesici ilaç enjeksiyonu
 • Daha güçlü ağrı kesici tabletler
 • Manuel terapi (omurgaya masaj uygulanması, genellikle fizyoterapistler, kayropraktikler veya osteopati uzmanları tarafından gerçekleştirilen tedaviler)
 • Psikolojik terapi ve destek
 • Nadiren, omurganızda sorunu gidermek için cerrahi gerekebilir.

Siyatik için hangi doktora gidilir

Siyatik veya benzeri koşullara sahip hastalar tipik olarak Ortopedi uzmanları veya Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Siyatik ameliyatı

Çoğu siyatik olayı dört ile sekiz hafta içinde düzelirken, ameliyatsız tedavinin başarısız olduğu ciddi, uzun süreli durumlarda cerrahi düşünülmelidir. Ameliyat siyatik sinir üzerindeki baskıyı hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu, intervertebral disklerin bir kısmının çıkarılmasını (diskektomi) veya sinir üzerindeki baskının nedenini ortadan kaldırılmasını (dekompresyon) gerektirebilir. Siyatik hastalarının sadece yüzde beşinde ameliyat gerekli görülebilmektedir. Ameliyat düşünülmeden önce tüm diğer tedavi şekilleri olumsuz sonuç vermelidir. 


Like it? Share with your friends!

489
489 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format