Sistitin Belirtileri


487
487 points

Sistit durumunda idrara çıkma beraberinde bazı problemler yaşatabilir. Kişi genelde kendini hasta ve yorgun hissetmektedir.

Sistit nasıl anlaşılır?

Yetişkinlerde sistitin başlangıcı ve belirtileri şunlar olabilir:

 • İdrar yaparken ağrı, yanma veya batma hissi
 • Normalden daha sık ve acil olarak idrara çıkma isteği
 • İdrara çıktıktan sonra bile tekrar çıkma isteği
 • Koyu, bulanık veya güçlü kokulu idrar
 • Karın ağrısı
 • Hasta, yorgun ya da iyi hissetmemek
 • İdrarda kanın olması

Yetişkinlerde sistit genellikle yüksek ateşe neden olmaz. 38 ° C veya daha yüksek bir sıcaklığa sahipseniz ve beliniz veya sırtınızda ağrı varsa, bu bir böbrek enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Çocuklarda sistit belirtileri

Bir çocuğun sistit olup olmadığını anlamak zor olabilir, çünkü semptomlar genelde belirsizdir ve küçük çocuklar nasıl hissettiklerini kolayca anlatamazlar.

Küçük çocuklarda olası sistit belirtileri şunları içerebilir:

 • 38 C veya daha yüksek bir sıcaklık (ateş)
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Sinirlilik
 • İştah kaybı
 • Kusma

Sistit olan çocuklar normalde yetişkinlerde görülen, örneğin idrara çıkarken ağrı, normalden çok idrar yapma ve mide ağrısı gibi belirtilere de sahip olabilirler.

Doktora başvurulması gereken durumlar

Bir böbrek hastalığına yakalanma durumunda oluşabilecek belirtilere ve semptomlara sahipseniz, acil tıbbi yardım istemelisiniz.

Böbrek hastalığı durumunda oluşan belirtiler ise şunlardır:

 • Sırt ağrısı
 • Ateş ve titreme
 • Mide bulantısı ve kusma

Birkaç saat veya daha uzun süren acil, sık veya ağrılı idrara çıkma isteği yaşarsanız veya idrarda kan görürseniz, bir doktora başvurun. Geçmişte bir idrar yolu enfeksiyonu tanısı aldıysanız ve önceki idrar yolu enfeksiyonunu taklit eden belirtiler geliştiriyorsanız, yine doktorunuza başvurun.

Ayrıca bir dizi antibiyotiği kullandıktan sonra bile sistit belirtileriniz geri dönüyorsa yine doktorunuza başvurmalısınız. Farklı bir ilaç çeşidine ihtiyacınız olabilir. Çocuğunuz gündüz idrar kaçırma problemleri yaşıyorsa, çocuk doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı erkeklerde sistit yaşanması oldukça nadir bir durumdur, bu neden eğer sistit belirtileri yaşanıyorsa bu durum doktorunuz tarafından araştırılmalıdır.

İnterstisyel Sistit

İnterstisyel sistitin belirtileri ve semptomları kişiden kişiye göre değişir. İnterstisyel sistit varsa, semptomlar da zamanla değişebilmekte; menstrüasyon, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel aktivite gibi ortak tetikleyicilere yanıt olarak periyodik olarak artabilmektedir.

İnterstisyel sistit bulguları ve belirtileri şunları içerir:

 • Pelviste ağrı veya kadınlarda vajina ve anüs arasındaki ağrı
 • Erkeklerde testis ve anüs arasındaki ağrı
 • Kronik pelvik ağrı
 • İdrar yapmak için sürekli, acil bir ihtiyaç
 • Gündüz ve gece boyunca sıklıkla küçük miktarlarda sık idrara çıkma (günde 60 defa)
 • Mesane doluyken ağrı veya rahatsızlık vermesi ve idrar yaparken rahatlama sağlanması
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Semptomların şiddeti herkes için farklıdır ve bazı insanlar semptom içermeyen dönemlere maruz kalabilir.

İnterstisyel sistit belirtileri ve semptomları kronik idrar yolu enfeksiyonuna benzer olsa da genellikle enfeksiyon yoktur. Bununla birlikte, interstisyel sistiti olan bir kişide üriner sistem enfeksiyonu bulursa semptomlar kötüleşebilir.

Sistit Hastalığı Nedir?

Sistit, genellikle, steril idrar yolları ve mesane, bakteriler tarafından enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bakteri, ipliğe benzer yapıları kullanarak mesanenin astarına sabitlenir; böylece de bu alanın tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Sistit, her iki cinsiyette ve her yaşta insanı etkilemektedir. Kadınlarda oluşma durumu erkeklere göre daha sıktır, çünkü kadınların üretraları daha kısadır.

Tüm idrar yolu enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 80’i Escherichia coli isimli bakteri kaynaklıdır. Bu bakteri, sağlıklı bağırsak florasının bir parçasını oluşturur. Bununla birlikte, öldürücü tipler üretra yoluyla mesaneye bulaşabilir ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, özellikle üriner kateter kullanan hastalarda hastane kaynaklı enfeksiyonların büyük kısmını oluşturur.

Sistitin Nedenleri

Sistit neden olur? Sistit ve interstisyel sistit, bakteriler vücuda girdiğinde ve mesanenin astarına bulaştığında ortaya çıkar. Escherichia coli (E. coli) çoğunlukla mesane enfeksiyonlarından sorumlu olan bakteridir. Bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra sistit ve mesane ağrısının diğer nedenleri de bulunmaktadır. Aşağıda sistitin diğer nedenleri bulunmaktadır:

Kimyasallara duyarlılık: Bazı insanlar sabun, duş jelleri ya da hijyenik ped gibi belirli kimyasallara maruz kaldığında bu durum mesanede alerjik bir reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bazı ilaçlar: Kemoterapi ilaçları ve antibiyotik kullanımı gibi sistite neden olduğu düşünülen birçok ilaç var. Radyasyon tedavisi de mesane problemlerine neden olabilmektedir.

Sistitin diğer nedenleri: Sistit, prostat büyümesi, böbrek taşları, diyabet, omurilik yaralanmaları, doğum kontrolü için diyafram kullanımı, mesane kanseri, cinsel ilişki, stres, zayıf düşüren bir diyet uygulama, gıda alerjileri ve hormonal dengesizlikler (menopoz veya gebelik gibi) sırasında da yaşanabilmektedir.

Sistitin Tedavisi

Sistit nasıl geçer? Sistitin en erken semptomu genellikle idrar geçişinde hafif bir karıncalanma hissidir. Hemen harekete geçerseniz hafif sistitten kurtulmak mümkündür.

Bazı öneriler şunları içerir:

 • Bol miktarda su tüketin.
 • Suda eriyen idrar yolu temizleyicisi ilaçlardan alabilirsiniz. (eczacınıza danışın)

Kendi kendine yardım tedavileri sonuç vermiyorsa, hızlı bir şekilde doktora başvurun.

Doktorunuz muhtemelen idrarda hangi mikroorganizmanın var olduğunu kontrol etmeye çalışacaktır. Sistit bir veya birden fazla antibiyotikler ile tedavi edilebilmektedir.

Sistitin normal ya da şiddetli saldırıları bir doktor tarafından araştırılmalıdır, zira böbrek taşı veya böbrek enfeksiyonu gibi temel bir rahatsızlık tetiklenebilir.

Sistit için hangi doktora gidilir

Sistit için başvurabileceğiniz uzman doktorlar jinekologlar ve ürologlardır.

Sistit Ameliyatı

İnterstisyel sistiti olan insanlar için hidrodistanslı sistoskopi olarak adlandırılan bu cerrahi prosedür, hem interstisyel sistiti teşhis etmek hem de tedavi etmek için kullanılabilir. İnterstisyel sistit belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla bir elektriksel sinir stimülatörünü yerleştirmek için cerrahi yapılabilir. Yalnızca interstisyel sistit tedavisinde deneyimli bir üroloji uzmanı durumunuza göre cerrahinin uygunluğu konusunda size bilgi verebilir.


Like it? Share with your friends!

487
487 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format