Böbrek Taşı Belirtileri


493
493 points

Böbrek taşı başlangıcı her zaman belirtiler göstermeyebilir. Küçük olduklarında kişiye acı vermeden kendi kendilerine geçebilirler. Bununla birlikte, büyük taşlar idrar akışına engel olabilir, bu da şiddetli olabilen ağrılı belirtileri beraberinde getirebilir. Mesaneyi böbreklerinize bağlayan boru olan üretere (idrar borusu) böbrek taşı sıkıştığında belirtileriniz başlayabilir. Bununla birlikte taş boyutu her zaman ağrının ciddiyetine tekabül etmez. Bazen bir böbrek taşı böbreklerdeki belirli bir bölgeye yerleşebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Böbrek taşının sebep olduğu ağrı, böbreklerinizde ve üreterde hareket ederken değişebilir.

Böbrek Taşı Ağrısı

Taşın konumu ve idrar yolunuzdaki ilerleyişi, yaşadığınız belirtilerin tipini etkileyebilir. Birçok kişi böbrek taşı ağrısını sırt veya alt karnın bir tarafında keskin bir ağrı olarak tasvir eder. Ağrı sık sık aniden başlar ve sonra da zamanla daha yoğun hale gelir. Etkilenen bölge aynı zamanda kasık bölgesini ve alt karnı da içine alabilir.

Sürekli ağrı hissedebilirsiniz ya da ağrı dalgalar halinde gelip gidebilir, bazen birkaç dakika sürer, sonra ortadan kaybolur ve sadece yaklaşık 10 dakika sonra yeniden ortaya çıkar. Bazı durumlarda yoğunluk dalgalanma gösterse de ağrı uzun süre sürebilir. Taş, üriner sisteminizde farklı bir konuma hareket ettikçe yoğunluk düzeyinde de değişiklik meydana gelir.

Böbrek Taşının Diğer Belirtileri

Sırtınızda veya kaburgalarınızın altında şiddetli ağrı hissedilmesinin yanı sıra, böbrek taşları durumunda bir dizi başka belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. En yaygın olanlarından biri idrara çıkma ile ilgili problemlerdir.

Böbrek taşı nasıl anlaşılır?

Diğer böbrek taşı belirtilerine aşağıdakiler dâhildir:

 • İdrar yaparken ağrı hissetme
 • Bulanık görünen idrar
 • Normalden daha farklı kokan idrar
 • Her zamankinden daha sık idrara çıkma isteği

Böbrek taşlarına bağlı olarak idrardaki kan da kahverengi, pembe veya kırmızı renkte görülebilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri ağrınıza eşlik ediyorsa doktorunuzu görmelisiniz:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Titreme
 • Ateş

Bu belirtiler bir enfeksiyonunuz olduğunu da gösterebilir.

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Üreterin tıkanmasına neden olan bir böbrek taşı böbrek hastalığına da neden olabilir. Bunun nedeni, atıkların tıkanıklığı geçememesi ve bakteri oluşumuna zemin hazırlamasıdır.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri böbrek taşı belirtilerine benzer, fakat aşağıdakileri de içerebilir:

 • 38 ° C veya daha yüksek ateş
 • Üşüme ve titreme
 • Çok zayıf veya yorgun hissetme
 • İshal
 • Bulanık ve kötü kokulu idrar

Aşağıdaki durumlarda ise acil tıbbi bir yardım almalısınız:

 • Ağrı öyle şiddetli bir hale gelir ki ağrıdan oturmak, ayakta durmak ya da rahatça uzanmak mümkün olmaz
 • İdrarda kan olması
 • İdrar yaparken zorluk çekme

Belirtiler ve Zamanları

Belirtilerinizin böbrek taşlarıyla ilgili olup olmadığından emin değilseniz, saat size ipuçları sağlayabilir. Böbrek taşlarından gelen ağrı genellikle gecenin geç saatlerinde veya sabahın erken saatlerinde başlar. Bunun nedeni, insanlar genellikle gece veya sabah erken saatlerde daha az sıklıkla idrar yapmakta ve üreter genellikle sabahları sıkışmaktadır.

Böbrek Taşı Hastalığı Nedir?

Böbrek taşları böbreklerin iç astarında çözünmüş minerallerin birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar genellikle kalsiyum oksalattan oluşur, ancak birkaç başka bileşik çökeltisinden de oluşabilir.

Böbrek taşları keskin, kristal yapısını korurken bir golf topunun boyutu kadar büyüyebilir. Taşlar küçük de olabilir ve fark edilmeden üriner sistemden geçebilir, ancak vücuttan atıldıklarında bu durum aşırı derecede ağrıya neden olabilir.

Vücudun içinde kalan böbrek taşları idrarın vücuttan çıkma yolunu engelleyerek, üreterin (böbrekleri mesaneye bağlanan tüp) tıkanması da dâhil olmak üzere birçok komplikasyona neden olabilir. Bunlar genelde şiddetli ağrıyla sonuçlanır. Araştırmaya göre, böbrek taşı olan kişilerin kronik böbrek hastalığı geliştirme riski de önemli derecede yüksektir.

Böbrek Taşı Nedenleri

Böbrek taşı neden olur? Kandaki atık ürünler bazen böbrekler içinde toplanarak kristaller oluşturabilir. Zamanla, kristaller sert bir taş benzeri yumru oluşturmak üzere birikir. Yeterli miktarda sıvı içmiyorsanız, bazı ilaç türlerini alıyorsanız veya idrardaki belirli maddelerin seviyelerini yükselten tıbbi bir durumunuz varsa böbrek taşı daha olası bir durumdur.

Bir böbrek taşı oluştuktan sonra, tuvalete gittiğinizde (idrardaki) vücudunuz taşı dışarı atmaya çalışacaktır. Bu da, genellikle üriner sistem yoluyla vücutta (böbrekler, böbrek tüpleri ve mesane) dolaşacağı anlamına gelir. 

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı nasıl geçer? Çoğu böbrek taşı idrarınıza karışabilecek kadar küçüktür ve evde belirtileri ilaçla tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Daha büyük taşların ultrason veya lazer enerjisi kullanılarak parçalanması gerekebilir. Bazen çok büyük böbrek taşlarını doğrudan çıkarmak için ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Böbrek taşı ameliyatı

Böbrekteki çok büyük taşları çıkarmak için uygulanan bir ameliyattır. Perkütan nefrolitotomi adlı bu süreç, küçük bir kesikten/delikten sokulmuş küçük teleskopları ve aletleri kullanarak böbrek taşını cerrahi olarak çıkarmayı gerektirir.

Böbrek taşı olan tüm insanların yarısında beş yıl içinde tekrar böbrek taşı oluşacağı tahmin edilmektedir. Böbrek taşlarının oluşmasından kaçınmak için, her gün bol miktarda su içtiğinizden emin olun, böylece susuz kalmazsınız. Böbrek taşlarına dönüşen atık ürünleri önlemek için sık idrara çıkabilecek kadar idrar üretmek çok önemlidir.

Böbrek taşı için hangi doktora gidilir

Böbrek taşlarından kaynaklanan ağrı nedeniyle derhal yardıma ihtiyacınız varsa, bir acil tıp uzmanını görebilirsiniz.

Acil olmayan böbrek taşlarını teşhis ve tedavi edebilen sağlık uzmanları arasında şunlar bulunur:

 • Aile hekimleri
 • İç hastalıkları uzmanları
 • Ürologlar 

Like it? Share with your friends!

493
493 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format