Ayak Ağrısı Belirtileri


493
493 points

Ayaklar tüm gün boyunca büyük işler başarmaktadır. Vücudun ağırlığını her koşulda taşıyabilen ayakların bu işlevini fark bile etmeyiz çünkü ayağın yapısı sadece beş ayak parmaktan çok daha karmaşıktır. 26 kemik ve daha fazla eklem, bağ ve kaslardan oluşmaktadır. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen herhangi bir hasar ayak ağrısına yol açabilmektedir. (0)

Ayak ağrısı nasıl anlaşılır? Ayak ağrısının ana belirtisi ayağın herhangi bir alanında hissedilen ağrıdır. Ayak ağrısına nedenine, altta yatan hastalıklara veya koşullara bağlı olarak diğer belirtiler de eşlik edebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, periferik vasküler hastalık veya diyabetik nöropati gibi sık sık ayakları etkileyen bazı durumlar, diğer vücut sistemlerinde belirtilerin meydana gelmesine yol açabilmektedir. (1)

Ayak Ağrısıyla Birlikte Ortaya Çıkabilecek Diğer Belirtiler

Ayak ağrısına, aşağıdakiler dâhil olmak üzere ayağın herhangi bir yapısını etkileyen diğer belirtiler de eşlik edebilmektedir:

 • Kanama veya morarma
 • Yanma veya karıncalanma hissi (parestezi)
 • Ayak, ayak bileği veya ayak parmaklarını hareket ettirmede zorluk
 • Eklem ağrısı
 • Uyuşma
 • Sertlik
 • Ayağın veya eklemlerin şişmesi (ödem) (2)

Ayak ağrısı beraberinde vücudun diğer bölgelerini etkileyen belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Bazıları şöyle sıralanmaktadır:

 • Sırt ağrısı
 • Bacak ağrısı
 • Kas krampları veya spazmı
 • Diğer eklemlerin ağrısı, şişmesi veya sertliği (3)

Ayak Ağrısının Yeri

Ayak kenarında ağrı: Ayakların kenarlarında hissedilen ağrıdır. Nedeni o bölgelerde bulunan kemiklerin kırılması olabilir.

Kemer ağrısı: Ağrı ayak tanının önü ve topuk arasında kalan bölgesinde gelişmektedir. Bazen hepsini birden etkilemektedir. Nedeni büyük olasılıkla plantar fasiit hastalığıdır.

Topuk ağrısı: Ayak ağrısı topuk bölgesinde meydana gelebilmektedir. Nedenine bağlı olarak ayak parmaklarına kadar yayılabilmektedir. Genellikle yataktan kalkınca atılan ilk adımlarda ağrı daha şiddetlidir.

Ayak parmağı ağrısı: Ağrı ayak parmaklarında hissedilmektedir. Bazen nedenine bağlı olarak ayağın diğer alanları da ağrıdan etkilenebilmektedir. Nedenleri arasında gut, bünyon, çekiç parmak ve pençe parmak bulunmaktadır.

Ön ayak ağrısı: Ağrı ayak parmakların sonundaki ön ayak bölgesinde gelişebilmektedir. Bu durum aşırı aktivitenin veya uygun olmayan ayakkabı giymenin bir sonucu olabilir.

Ayağın tamamında ağrı: Ağrı ayağın tamamında hissedilmektedir. Nedenleri arasında şeker hastalığı, tendinit ve ayak tendonu iltihabı bulunmaktadır. (4)

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Belirtiler

Bazı durumlarda ayak ağrısı, bir uzman tarafından değerlendirilmesi gereken ciddi veya hayati bir tehlikeyi işaret edebilmektedir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin yaşanması durumunda, acil tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Göğüs ağrısı veya baskı
 • Çarpıntı
 • Felç ya da vücut kısmını hareket ettirememe
 • Solunum darlığı, nefes darlığı, nefes alma zorluğu, zor nefes alma, hırıltı gibi solunum sorunları
 • Nefes alamam veya boğulma
 • Görmede ani değişiklik, görme kaybı veya göz ağrısı
 • Ani, şiddetli baş ağrısı (5)

Ayak Ağrısı Nedir?

Ayaklar karmaşık bir kemik, bağ, tendon ve kas yapısından oluşmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olan ayaklarda meydana gelen herhangi bir yaralanma hayatı olumsuz etkileyen ayak ağrısına yol açabilmektedir. (6)

Ayak Ağrısı Nedenleri

Ayak ağrısı neden olur? Ayak ağrısı aşırı zorlayarak yaralama (koşma ve diğer aktiviteler nedeniyle) ya da doğrudan ayağı etkileyen yaralanmalar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, pek çok altta yatan nedenden ya da hastalıktan dolayı da gelişebilmektedir. (7)

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısı nasıl geçer? Ayak ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. Bazı yöntemler arasında ayağı dinlendirme, buz kompresi uygulama, ağrı kesici ilaçlar alma ve germe egzersizleri bulunmaktadır. Ayaktaki ağrının nedenine bağlı olarak diğer tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. (8)

Ayak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurulmaktadır. (9)


Like it? Share with your friends!

493
493 points
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format